سنسور پایپ

سنسور پایپ

سنسور دمایی اسپلیت(ترمیستور):

ترمیستور قطعه ای است که میتوان با ان دمای اتاق را اندازه گیری کرد،که با توجه به اطلاعاتی  که به برد ارسال میکند دما را روی نمایشگر دستگاه نشان داده و با ان تطبیق پیدا میکند.این قطعه یک نوع مقامت الکتریکی میباشد که با تغییر دما اهم ان کم و زیاد میشود.

هنگامی که دستگاه اسپلیت با تغییر دمای ریموت کنترل فرمان میگیرد اما تغییری در دمای ان حس نمیشود،این ایراد میتواند از سنسور محیطی دستگاه باشد یا اسپلیت دمای ان خیلی خنک میباشد یعنی اصلا کمپرسور اف نمیشه که در این مورد مصرف برق زیاد و با مشاهده قبض برق متوجه میشوید که نسبت به ماه قبل میزان مصرف افزایش یافته یا خیلی اصلا کمپرسور روشن نمیشه و دما خنک نیست و یا اینکه به طور تصادفی دستگاه فعال میشود که باز هم دمای ایده عالی ندارید و سیکل نامنظم پدیدار میشود.

ابتدا باید متوجه شوید که سنسور محیطی دستگاه کجا نصب شده تا بتوانید اقدامات لازم جهت عیب یابی را انجام دهید که معمولا نزدیک اواپراتور نصب میشود.با عبور هوا از اطراف سنسور تغییرات در مقاومت ترمیستور صورت میگیرد.

ترمیستور دستگاه هم برای سرمایش و هم برای گرمایش مشترک میباشد.

انواع ترمیستور در بازار:

1.سنسور ntc با ضریب گرمایی رابطه عکس دارد که با افزایش حرارت مقاومت ان کم میشود.

2.سنسور ptc با ضریب گرمایی رابطه هم جهت دارد که با افزایش حرارت مقاومت ان زیاد میشود.

نحوه تست ترمیستور:

برای تست ترمیستورابتدا قطعه را از دستگاه جدا کرده و میتوان از یک دستگاه مولتی متر استفاده کرد که مجهز به اهم متر باشد که اگر مقدار مقاومت اندازه گیری شده در دمای مشخص هم خوانی با مقاومت مشخص شده در دفترچه راهنمای موجود داشت،ترمیستور سالم میباشد.

برای تغییر دما میتوان از یک سشوار استفاده کرد.

پاسخی بگذارید

Your email address will not be published.

Post comment