مبرد (ماده سرما زا) :

 

سیال واسطه ای است که حرارت را از اواپراتور(یونیت داخلی) جذب کرده ( عمل تبخیر) و در کندانسور(یونیت خارجی) به محیط پس میدهد. (عمل تقطیر)

مبرد چه ویژگیهایی باید داشته باشد :

1- دارای نقطه جوش پایین باشد

2-سمی نباشد

3-قابل اشتعال و قبل انفجار نباشد

4-در صورت نشت به راحتی قبل تشخیص باشد

5-اکسید کننده نباشد

6-دارای پایداری شیمیایی باشد

7-دارای گرمای نهان نسبتا بالایی باشد

متداول ترین مبرد فریونی مورد استفاده در تهویه مطبوع R22 میباشد که امروزه به علت تخریب لایه ازن،مبرد های جدیدی که فاقد اتم کلر میباشد جایگزین ان شده اند مانند:

 R-410A,R-407C,R-134A,R-32,R-290,R-1234ZE

مبرد R-22 تا سال 2030در در جهان باید از مدار خارج شوند و مبرد های جدید مخلوط سری 400 بدون تخریب لایه ازون میباشد اما چون اثر گلخانه ای دارند مبرد های طبیعی مثل پروپان(R-290) در تهویه مطبوع جایگزین میشود.

لغزش حرارتی (Temperature Glide) :

تفاوت درجه حرارت تبخیر کامل با درجه حرارت ورودی به اواپراتور در مبردهای مخلوط که اگر از 5/0 درجه سانتی گراد بیشتر باشد،مبرد به صورت مایع شارژ میشود. به طور مثال مبرد R-407C به دلیل داشتن لغزش حرارتی باید به صورت مایع شارژ شود.

 شناسایی کیفیت و درجه خلوص مبرد:

امروزه به علت زیاد شدن تولید کنندگان مبرد احتمال تقلب و کلاه برداری وجود دارد به این صورت که امکان وجود هوا یاسایر گازهای دیگر به صورت مخلوط با مبرد دارد که خسارات جبران ناپذیری را به دستگاه تهویه مطبوع وارد میکند.قبل از خرید مبرد از درجه خلوص و کیفیت ان اطمینان حاصل کرد که میتوان توسط دستگاه تشخیص ترکیبات و خلوص مبرد تست کرد.

پاسخی بگذارید

Your email address will not be published.

Post comment