لوله مویی در اسپلیت(مویین یا موئین):

 

برای اینکه بتوانیم فشار مبرد مایع ساب کول سیکل را از خروجی کنداسور،به اندازه فشار تبخیر در اواپراتور کاهش دهیم از لوله بلند و نازک و مارپیچی استفاده میکنیم که به ان لوله مویی میگوییم.

نحوه کار لوله مویی به این صورت میباشد که به علت ایجاد مقاومت در برابر عبور جریان مایع مبرد،در خروجی لوله فشار کم میشود.(وقتی که قطر لوله کم میشود سرعت عبور سیال زیاد و فشار ان کاهش میابد)

برای بهتر درک کردن این موضوع فرض کنید شخصی با انگشت خود جلوی شیلنگ اب را گرفته تا قطر لوله 1/2 کاهش یابد،درنتیجه سرعت خروجی اب زیاد و فشار خروجی کاهش میابد.

در2/3  طول اولیه لوله مویی فقط فشار مبرد کاهش میابد و 1/3 اخر ان مبرد به حالت پودری از مایع و بخار میشود که در نتیجه خروجی لوله مویی 25% بخار و 75% مایع اشباع میشود.

برای انتخاب لوله مویی مناسب باید به چند نکته توجه داشت:

1-نوع مبرد

2-قدرت و نوع کمپرسور

3-حجم دستگاه

از جمله اشکالاتی که در سیکل تبرید به وجود میاید گرفتگی لوله مویی میباشد که ناشی از رسوبات روغن،رطوبت،ذرات و براده هایی که بعد از جوشکاری در لوله های سیکل به وجود میاید.

گرفتگی لوله مویی باعث کاهش بیش از اندازه فشار تا قبل از رسیدن به اواپراتور میشود که مقداری از مبرد تبخیر میشود و باعث سرد شدن لوله مویی و حتی در بعضی از مواقع سرد شدن فیلتر نیز میشود که با لمس کردن دست میتوان ان را حس کرد.

برای اینکه این مشکل برطرف شود باید لوله مویی با مواد مناسب شستشو و سرویس شود.اگر با شستشو گرفتگی برطرف نشد باید لوله مویی تعویض شود که این امر نیاز به تجربه و تخصص لازم میباشد.

پاسخی بگذارید

Your email address will not be published.

Post comment