تست خرابی و سالم بودن خازن ها:

1-به وسیله تست لامپ:

در این روش یه لامپ 100 واتی را با خازن سری میبندیم سپس جریان برق را به ان وصل میکنیم.اگر لامپ روشن شد نشان دهنده این میباشد که خازن سالم میباشد و اگر لامپ روشن نشد نشان دهنده این میباشد که خازن خراب است

2-به وسیله جریان برق:

2 سر خازن را به مدت 3 ثانیه به جریان برق وصل میکنیم و بعد جدا میکنیم. سپس 2 سر خازن را به وسیله  یک رشته سیم با احتیاط به هم وصل میکنیم.اگر در این حالت جرقه ای ابی رنگ به همراه صدای تقه ظاهر شد،نشان دهنده این میباشد که خازن سالم میباشد اما اگر جرقه قرمز رنگ ضعیف ظاهر شد،مشخص میشود که خازن معیوب میباشد.

در این روش باید نکات ایمنی را رعایت کرد بدلیل اینکه امکان ترکیدن خازن در ان وجود دارد،این روش را ما توصیه نمیکنیم.

3-به وسیله اهم متر:

قبل از اینکه بخواهیم اهم متر را به خازن متصل کنیم باید برق ذخیره شده در خازن تخلیه کنیم تا جریان برق وارد اهم متر نشود.برای این کار خازن را اتصال کوتاه میدهیم سپس  اهم متر را روی رنج مناسب قرار میدهیم،اگر خازن نشتی داشته باشد اهم متر به طرف صفر و به تدریج به سمت بینهایت بر میگردد و قبل از ان می ایستد.

اگر خازن اتصال کوتاه شده باشد اهم متر به سمت صفر میرود و روی صفر میماند.

5-به وسیله تستر خازن:

دستگاهی است که میتواند ظرفیت خازن را بر اساس واحد مربوطه که معمولا میکرو فاراد میباشد،اندازه گیری کند.این دستگاه یا به صورت جداگانه یا به صورت ترکیبی در یک مولتی متر وجود دارد.

نکته:هرگز دستتان را به سر های خازن نزنید چون ممکن است خازن شارژ بوده و به شما شک وارد کند.همیشه قبل از استفاده از خازن با یک پیچ گوشتی یا یک رشته سیم دو سر ان را اتصال کوتاه کنید تا بار ان تخلیه شود.

لینک کیلیپ اموزشی تست خازن

خازن اسپلیت

خازن اسپلیت

2 دیدگاه

پاسخی بگذارید

Your email address will not be published.

Post comment